Pełna Łaski

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej.
Kiedy dwa tygodnie temu spotkaliśmy się wspólnie na Nowennie, skupiłem się w rozważaniu na pierwszych słowach Pozdrowienia Anielskiego. Na słowach: "BĄDŹ POZDROWIONA", na słowie "ZDROWAŚ". Dziś chciałbym przejść o krok dalej i spojrzeć znów w słowa tej modlitwy by spróbować ją zrozumieć lepiej.
Anioł Gabriel., kiedy zwraca się się do Maryi używa formuły: "PEŁNA ŁASKI". Przynajmniej tak to brzmi, kiedy na co dzień odmawiamy słowa modlitwy. Jeśli spojrzeć na słowa oryginalnego biblijnego tekstu i spróbować go przełożyć bardziej dosłownie, to z takiego tłumaczenia wyjdzie nam: "WITAJ OBDARZONA ŁASKĄ".
Obdarzyć kogoś łaską... Nie brzmi to dobrze w języku współczesnego człowieka. Bo ŁASKA najbardziej kojarzy nam się ze spojrzeniem kogoś z góry, z takim obdarzeniem kogoś potrzebującego czymkolwiek, byle tylko ukoić swoje sumienie i problem zepchnąć gdzieś dalej, byle dalej od siebie. 
Jeśli spojrzeć na słowo ŁASKA i rozumienie ŁASKI takie jak podpowiada nam Katechizm Kościoła Katolickiego, to zobaczymy że ŁASKA to pomoc. Pomoc której udziela nam Bóg,  którą Bóg nas obdarza, abyśmy stali się zdolnymi do odpowiedzi na powołanie, które Bóg kieruje do nas. Pomoc którą Bóg kieruje do człowieka, aby ten stało się zdolny do tego, by być jego przybranym dzieckiem. To jest ŁASKA. Łaska Boża wprowadza nas wewnętrzne życie samej Trójcy Świętej. 
Inaczej można spojrzeć na słowo ŁASKA i na ŁASKĘ Bożą, kiedy spróbujemy zrozumieć ją tak, jak rozumie ją Biblia. Słowo greckie ŁASKA, które pojawia się pierwszy raz w tłumaczeniu Starego Testamentu na język grecki, próbuję oddać słowo hebrajskie, które mogłoby znaczyć: "ŻYCZLIWOŚĆ", "PRZYCHYLNOŚĆ". Stary Testament mówi, że NOE zyskał "ŻYCZLIWOŚĆ", "PRZYCHYLNOŚĆ" Pana; mówi że Jakub starał się zjednać sobie "ŻYCZLIWOŚĆ", "PRZYCHYLNOŚĆ" przeznaczoną dla Ezawa.
Myśląc o Maryi "pełnej łaski",  możemy powiedzieć: to jest Ta, która uzyskała pełnię Bożej PRZYCHYLNOŚCI, pełnię Bożej ŻYCZLIWOŚCI; to jest Ta, która w sposób pełny została obdarowana przez Boga zdolnością odpowiedzi na powołanie, które do niej skierował. 
I to jest niesamowite. Bo ta "PEŁNIA ŁASKI" tutaj będzie oznaczała przede wszystkim wyjątkowość. Tak samo, jak wyjątkowym jest powołanie, którym Bóg obdarza Maryję. Nie każdy człowiek został wezwany do tego, aby stać się rodzicem samego Boga. Maryja tak, stąd szczególnie wielki dar, szczególnie wielkie umocnienie, które ma Ją uzdolnić do przyjęcia tego powołania i wypełnienia go w życiu. I to jest piękne w Bożej ŁASCE. Ona nie jest na odczepne. ŁASKA jest nam dana jako coś, co uprzedza, przygotowuje i wzbudza wolną odpowiedź człowieka. Człowiek pozostaje wolny w swoim wyborze, ale pan Bóg poprzez swoją ŁASKĘ chce go przygotować, chce umożliwić mu ten wybór, który będzie wyborem zgodnym z Bożą wolą. 
ŁASKA Boża, tak naprawdę błogosławi ludzkiej wolności i tworzy nas prawdziwie wolnymi. 
Kiedy będziemy wypowiadać po raz kolejny słowa: "Bądź pozdrowiona pełna łaski"  prośmy,  abyśmy potrafili także o ŁASKĘ Bożą prosić, ŁASKĘ Bożą przyjmować, a za sprawą Bożej ŁASKI przyjmować też wezwania, które Bóg do nas kieruje i do których do realizacji nas zaprasza.

Komentarze